Tempora – historyczna rekonstrukcja założenia miasta.

DSCF2341wp
Statyści przez naszym hostelem. 2013

W czerwcu zapraszamy Państwa na Tempora – rekonstrukcję historyczną mającą na celu ukazanie założenie miasta. To pierwszorzędne wydarzenie dla entuzjastów historii i sympatyków lokalnych wydarzeń, a także świetna zabawa dla najmłodszych. Podczas festynu dzieci mają bowiem możliwość użycia rekwizytów takich jak miecze i hełmy i spędzenia czasu z przebranymi za żołnierzy statystami.

DSCF2394Pan
Przed ceremonią “Sulcus Primigenius”/ 2013

Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie Sodales. Statyści i grupy historyczne zainteresowane rekonstrukcją życia obozowego i wyglądu legionistów starożytnego Rzymu, a także Celtów, przyjeżdżają z terenu Włoch i innych państw europejskich.

DSC_2951Opt3000
Grupa tancerek/ edycja 2015

Najważniejszą częścią rekonstrukcji jest orka – “Sulcus Primigenius” – symboliczna chwila żłobienia kanału w ziemi, która stanowi jednocześnie moment narodzin miasta. Jednym z równie interesujących momentów jest też moment walki. Statyści przebrani za legionistów, na prawdziwych koniach i z dużą dozą przekonywania, staczają bój na oczach widzów. Dzieci tę chwilę uwielbiają.

DSC_2956Opt3000
Jedna ze scen podczas rekonstrukcji /2015